تبلیغات
گروه درسی مطالعات اجتماعی دوره ی اول متوسطه استان کردستان - جنگ جهانی اول و دوم
جنگ  های جهانی  چگونه  و چرا آغاز شدند؟


روز بیست وهشتم ژوئن 1914 " آرشیدوك فرانسوا فردیناند" ولیعهد اتریش ومجارستان وفرمانده كل نیروهای مسلح دو كشور ، به همراه همسرش هنگام دیدارازشهر( سارایوو) در یوگسلاوی فعلی به قتل رسید و همین موضوع باعث بروز جنگ بین الملل اول گردید. نام قاتل( كارویلوپرینسیپ) ، دانشجویی نوزده ساله بود. او عمل خود را انتقامی برای اعمال زور و فشار به صربستان قلمداد كرد و چون كمتر از بیست سال داشت محكوم به مرگ نشد، لیكن در 28 آوریل 1918 بر اثر بیماری سل با همسرش در زندان درگذشت.
جنگ جهانی اول از سال 1914 تا 1918 به طول انجامید. در این جنگ طرفین متخاصم عبارت بودند از متحدین یعنی: آلمان ، اتریش و هنگری ( مجارها) كه بعدها تركیه عثمانی و بلغارستان نیز بدانها پیوستند و متفقین یعنی : فرانسه ، انگلیس ، روسیه ، بلژیك ، صربستان و ژاپن سپس ایتالیا، رومانی، پرتغال، یونان و ممالك متحده آمریكا.
در سوم آگوست 1914 ، دولت آلمان از بلژیك درخواست كرد تا نیروهای جنگی خود را علیه فرانسه از این كشور عبور دهد ، لیكن دولت بلژیك این تقاضا را رد كرد. بنابراین نیروهای آلمان از مرزهای بلژیك عبور كرده و وارد این كشور شدند. لذا انگلستان برای نقض بی طرفی بلژیك به آلمان و در دوازدهم همین ماه به اتریش و مجارستان نیز اعلام جنگ نمود . به دنبال آن در ششم آگوست ، دولت صربستان نیز به آلمان اعلام جنگ كرد.
همچنین در اول ماه آگوست، آلمان به روسیه و تركیه عثمانی اعلام جنگ نمود. نیروهای آلمان در همین روز به كشور لوكزامبورگ در اروپای باختری حمله كرده آن را اشغال كردند و در پی آن فرانسه نیز به اطریش و مجارستان اعلام جنگ نمود. در سی ام ماه آگوست قسمتی از ارتش روسیه توسط آلمان ها نابود شد كه نود هزار روسی اسیر گردیدند. در این جنگ فرمانده قشون آلمان ، ژنرال هیندنبورگ بود.
درماه سپتامبرنیروهای آلمان به فرماندهی " اریش فون فالكن هاین" تا مرز پاریس پیشروی كردند و ( جوزف جفری) فرمانده ارتش فرانسه فرمان حمله عمومی داد. در 28 اكتبر همین سال دولت تركیه عثمانی به روسیه حمله كرد و در پی آن فرانسه و انگلستان به این دولت اعلام جنگ نمودند.
در بیست و دوم آوریل 1915 در جبهه غربی ، آلمان ها برای اولین بار از سلاح شیمیایی استفاده كردند. این سلاح یك گاز كلر بود و بسیاری از سربازان فرانسوی از پا در آمدند.
در سیزدهم ماه مه ، كشتی مسافری انگلیسی به نام ( لوستیانا) توسط آلمان ها غرق شد.
در این حادثه 1198 نفر كشته شدند كه در میان آنان 128 نفر آمریكایی بودند. به همین دلیل دولت آمریكا اعتراض شدید اللحنی برای دولت آلمان فرستاد. دولت آلمان معتقد بود كه در این كشتی ، تجهیزات جنگی برای انگلستان حمل می شده است. رئیس جمهوری آمریكا ( تئودور روزولت) خواهان جنگ علیه آلمان شد.

:rose::rose::rose: ممتازترین کانال مطالعات :rose::rose::rose:
:four_leaf_clover::four_leaf_clover::four_leaf_clover: @motaleatsp95_96 :four_leaf_clover::four_leaf_clover::four_leaf_clover:
Sajad Poudineh
:diamond_shape_with_a_dot_inside:جنگ جهانی دوم چگونه شروع شد؟

در سال 1918 آلمان در جنگ جهانی اول شکست خورد و مجبور شد از بخش هایی از سرزمینش چشم پوشی کند و از داشتن نیروهای مسلح هم محروم شد. در سال 1933 مردم آلمان به رهبری به نام "آدولف هیتلر" رأی دادند که در آلمان حزبی سیاسی به نام حزب "سوسیالیست های ملی" یا "نازی" را رهبری می کرد. هیتلر قول داد که کشورش را دوباره احیا کند و به عظمت برگرداند و به سرعت نیز شروع کرد به مسلح کردن دوباره آلمان و پس گرفتن سرزمین هایش از کشورهای دیگر.
کمی مانده به ساعت پنج صبح روز دوشنبه اول ماه سپتامبر سال 1939، نیروهای آلمانی به لهستان حمله کردند. تانک ها و گروه های موتوریزه آلمانی با حمایت بمب افکن های استوکا stuka در خاک لهستان پیشروی کردند. یک میلیون و 250 هزار نیروی آلمانی به سمت لهستان سرازیر شدند.

چه موقع جنگ جهانی دوم شروع شد؟

جنگ جهانی دوم در سوم سپتامبر سال 1939 و پس از آن که "نویل چمبرلین" به آلمان اعلام جنگ داد، در اروپا شروع شد. این جنگ بسیاری از کشورهای جهان را درگیر کرد.

چرا جنگ جهانی دوم شروع شد؟

جنگ جهانی دوم پس از حمله آلمان به لهستان شروع شد. از آن جایی که هیتلر به حمله به لهستان ادامه داد، بریتانیا و فرانسه به آلمان اعلام جنگ دادند.
جنگ جهانی دوم چه موقع پایان یافت؟

جنگ جهانی دوم در سال 1945 با تسلیم بدون قید و شرط دول محور پایان یافت.
آلمان در هشت می سال 1945 تسلیم شد و متفقین با آن موافقت کردند. حدود یک هفته بعد از آن هیتلر خودکشی کرد. جشن پیروزی متفقین در اروپا در هشت می سال 1945 برگزار شد.
با وجود این که جنگ به طور رسمی پایان یافت، اما در شرق دور جنگ شدت یافت و چند ماه دیگر ادامه پیدا کرد و زندگی های بیشتری را گرفت. تا این که ژاپن تسلیم شد. بمب های اتمی که در شش و نه آگوست بر روی شهرهای هیروشیما و ناکازاکی ژاپن انداخته شد با تسلیم شدن ژاپن رابطه داشت. بعد از این واقعه حکومت ژاپن از اقتدار شخصی امپراتور این کشور استفاده کرد تا تسلیم ژاپن را اعلام کند. امپراتور یک رادیوی شخصی درست کرد تا این تصمیم را اعلام کند.
در 15 آگوست سال 1945 ژاپن به طور رسمی با تسلیم بدون قید و شرط این کشور به متفقین موجب شد که جنگ در بقیه جهان نیز پایان بیابد


.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • پرشین فاز